Jedną z najprzyjemniejszych wizualnie dekoracji domowych jest las w słoiku, ale jak zrobić mały ekosystem bez niczyjej pomocy? Możesz oczywiście kupić gotowy produkt skomponowany wcześniej, ale musisz się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset złotych – jak się domyślasz, górny limit cenowy nie istnieje. Dużo większą satysfakcję przyniesie Ci jednak samodzielnie stworzenie lasu w słoiku, który doskonale się sprawdzi, kiedy nie będziesz w stanie wyrwać się z domu. To także idealny pomysł na prezent dla bliskiej Ci osoby – szczególnie takiej, która regularnie uzupełnia swoją roślinną kolekcję.
Dlaczego warto samodzielnie zrobić las w słoiku?
Jesteś tu, dlatego, że szukasz wskazówek, jak zrobić las w słoiku, ale być może masz wątpliwości, czy to jest dobry pomysł. A może po prostu Twoja chwilowa fascynacja potrzebuje dodatkowej motywacji.
Las w słoiku to konstrukcja, która wymaga wiedzy, jak ją zrobić – dzięki temu dekoracja nie tylko będzie się pięknie prezentować, ale przede wszystkim będzie trwała. Tak jak wspomnieliśmy, możesz kupić gotowy produkt, ale ta przyjemność zdecydowanie nie należy do najtańszych. Szczególnie jeśli cenisz sobie estetykę i chcesz zostawić pieniądze u konkretnej twórczyni lub twórcy (czy Tobie też zawsze podoba się najbardziej to, co jest najdroższe?).
Samodzielnie zaprojektowany i wykonany ogród w słoiku to szansa na dekorację idealnie wpisującą się w klimat Twojego domu lub mieszkania. Każdy, nawet najmniejszy detal, będzie zgodny z Twoją estetyką, a jeśli są rośliny, które są Ci szczególnie bliskie, to właśnie one znajdą się w kompozycji.
Jeżeli natomiast planujesz przygotować niespodziankę dla mamy, przyjaciółki, zaprzyjaźnionej pary lub babci, to bliska Ci osoba z pewnością doceni wysiłek, jakim jest samodzielne stworzenie lasu w słoiku. My podpowiemy Ci, jak to zrobić – także jeśli chcesz spędzić ze swoją pociechą czas w na maksa kreatywny sposób.
Czego potrzebujesz, żeby zrobić las w słoiku?
Las w słoiku ma warstwy – to wskazówka, że potrzebujesz czegoś więcej niż roślin i słoika. W co musisz się zaopatrzyć? Poniżej znajdziesz listę elementów, które Ci się przydadzą przy tworzeniu lasu w słoiku.
- Szklany, dekoracyjny słoik
- Sadzonki roślin, w tym sukulenty, paprocie lub bluszcze
- Mech dekoracyjny lub kompozycje z mchu
- Kamienie dekoracyjne i piaski do wazonów
- Ziemia ogrodowa
- Łopatka, rękawiczki, dłuższa pęseta
Jeśli chcesz jeszcze bardziej ograniczyć koszty, możesz oczywiście wykorzystać słoik, który masz w domu – np. większy słój po kiszeniu ogórków. Wszystkie niezbędne elementy, w tym słoiki do lasu w szkle, znajdziesz jednak w naszym sklepie oraz hurtowni online.
Ogród w słoiku – rodzaje kompozycji
Nie ma jednego sposobu na to, jak zrobić las w słoiku – to dla Ciebie dobra wiadomość, ponieważ nie musisz się ograniczać i możesz wybrać kompozycję, która Ci się najbardziej podoba. Są trzy standardowe kompozycje:
- szczelna kompozycja zamknięta – las zamknięty w słoiku wymaga tylko jednorazowego podlania, a następnie kompozycję zamyka się na lata. Rośliny korzystają więc z wody dostępnej w zamkniętym obiegu i muszą sobie radzić same. Naszym zadaniem jest natomiast pilnowanie, by nie doszło do rozwoju pleśni, co jest możliwe w tak sprzyjających warunkach. Jakie rośliny wybrać? Najlepiej takie, które lubią wilgotny mikroklimat i będą rosły powoli;
- nieszczelna kompozycja zamknięta – posiada luźniejsze zamknięcie niż kompozycja szczelna (np. za pomocą korka), ale w tym przypadku również tworzy się mikroklimat sprzyjający powstawaniu pleśni (choć w mniejszym stopniu), dlatego tak ważna jest obserwacja lasu zamkniętego w słoiku;
- kompozycja otwarta – szkło stanowi element dekoracyjny, ponieważ brak zamknięcia sprawia, że nie powstaje wilgotny mikroklimat. Rośliny rozwijają się w warunkach pokojowych, dlatego wymagają nieco innej pielęgnacji.
Jakie rośliny wybrać?
Wiesz już, że to, jak zrobić las w słoiku otwartym, różni się od kompozycji zamkniętej – wpływa to również na wybór roślin. Przede wszystkim powinny mieć podobne wymagania bytowe, dlatego nie poleca się umieszczania w jednym słoiku kaktusów i paproci. W zamkniętych kompozycjach lepiej sprawdzą się rośliny lubiące wilgoć – bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, mech, epipremnum, fitonie oraz różne odmiany paproci właśnie. Do kompozycji otwartych nadają się kaktusy i sukulenty, które dobrze radzą sobie z niską wilgotnością powietrza i wyższą temperaturą w pomieszczeniu.
Las w słoiku – jak zrobić kompozycję krok po kroku
Pora na konkrety, czyli jak krok po kroku samemu zrobić las w słoiku tak, aby rośliny miały zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu. Kluczem do tego jest starannie przygotowane podłoże, które minimalizuje ryzyko pojawienia się pleśni. W jakiej kolejności układać zebrane elementy do lasu w słoiku?
- Pierwsza warstwa to 3 lub 4-centymetrowy drenaż, który odpowiada za odprowadzanie nadmiaru wilgoci, np. jeśli zbyt obficie podlejesz kompozycję. Do tego potrzebujesz drobnego żwirku lub kamyków (może to też być keramzyt lub połączenie lawy wulkaniczne i piasku), które musisz ułożyć na dnie słoja i delikatnie ubić.
- Drugą warstwę tworzy węgiel drzewny odpowiedzialny za filtrowanie wody znajdującej się w leśnym słoiku. Można go częściowo wymieszać z ziemią.
- Trzecią, kilkucentymetrową warstwę tworzy ziemia do roślin, które chcesz posadzić, dlatego tak ważna jest znajomość ich wymagań bytowych. Warto różnicować poziom gleby – dzięki temu otrzymasz atrakcyjny wizualnie efekt.
- Kolejnym etapem jest sadzenie roślin, do którego może Ci się przydać mała łopatka. Pamiętaj, żeby dobrze ubić ziemię znajdującą się wokół roślin tak, aby zapewnić im stabilizację, ale jednocześnie umożliwić dalszy wzrost.
- Las w słoiku pełni funkcję dekoracyjną, dlatego warto zadbać o odpowiednią oprawę roślinnej kompozycji. Do tego potrzebne Ci będą takie dodatki jak mech, kamienie w różnych barwach (oczywiście zgodnych z Twoim poczuciem estetyki), gałązki lub kora drzew. Wybierz takie elementy, które będą ładnie kontrastować z zielenią roślin.
Jeśli obawiasz się, że Twój zmysł estetyczny jest niewystarczający, by stworzyć piękny las w słoiku, poszukaj inspiracji w internecie. W aplikacjach takich jak Pinterest czy Instagram znajdziesz wiele zdjęć, które mogą posłużyć Ci jako punkt wyjścia do ułożenia własnej kompozycji.
Las w słoiku – jak dbać o roślinną dekorację?
Wiedza o tym, jak zrobić mini las w słoiku, jest potrzebna, ale samo porządne wykonanie kompozycji nie daje Ci gwarancji, że rośliny będą rosły, a pleśń się nie pojawi. W przypadku otwartych lasów konieczne jest regularne podlewanie – najlepiej poprzez zraszanie roślin lub za pomocą strzykawki. Musisz się nauczyć, jakiej ilości wody potrzebują, aby nie doprowadzić do ich przelania.
Kompozycje zamknięte wymagają kilku tygodni na stabilizację warunków wewnątrz – jeśli widzisz, że woda intensywnie spływa po ściankach słoika, to sygnał, że należy go otworzyć na kilka lub kilkanaście minut. Po upływie kilku tygodni w naturalny sposób zacznie się tworzyć wilgotny mikroklimat – pojawiająca się na ściankach para w normalnych ilościach nie powinna Cię niepokoić.
Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednie miejsce dla lasu w słoiku. Tego rodzaju dekoracja nie potrzebuje bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi – rośliny mogłyby się po prostu zagotować. Wybierz miejsce jasne, ale z rozproszonym światłem. Zamiast parapetu, wykorzystaj stolik kawowy lub komodę, czyli meble, które znajdują się nieco dalej od okna. Przede wszystkim obserwuj jednak swój las w słoiku – ciesz się dekoracją i zauważaj zmiany, jakie się dokonują w słoiku. To także świetny sposób na spędzanie czasu z dzieckiem, które przy okazji nauczy się, jak funkcjonuje przyroda.
Przekonaj się, jaką przyjemność daje stworzenie lasu w słoiku
Las w słoiku to dekoracja, która wprowadza naturalny klimat do mieszkania lub domu. Wiesz już, jak ją zrobić – czego dokładnie potrzebujesz i na co zwrócić szczególną uwagę. Samodzielnie wybrane mini rośliny do słoika oraz późniejsze wykonanie dekoracji da Ci większą satysfakcję niż zakup gotowego produktu. Co więcej, pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, ponieważ gotowe kompozycje to wydatek rzędu kilkuset złotych, a górny limit cenowy w zasadzie nie istnieje. Sam proces tworzenia lasu w słoiku jest przyjemnością, ale późniejsze obserwowanie, jak mikroklimat wpływa na rośliny to doświadczenie, które odpręża, zaskakuje i daje czystą przyjemność.