Kształty i rodzaje wazonów

Wystarczy wejść do przypadkowego muzeum sztuk i naczyń użytkowych, żeby zaobserwować, jak ważne we wnętrzach były i są wazony. Piękne naczynia ozdobne pojawiały się w domach przez kolejne wieki, a dziś stają się jeszcze bardziej modne, popularne i…niezbędne. Nie tylko dlatego, że od czasu do czasu ktoś podaruje bukiet kwiatów, który trzeba wstawić do wazonu. Współcześnie wyeksponować w wazonie można inne elementy (np. jarzębinę, kamienie i muszelki) i na stałe wprowadzić ten element do dekoracji wnętrza.   

Duży wybór wazonów daje dużo możliwości dekorowania

Nawet najbardziej minimalistyczne mieszkania mają wazony, które stanowią jakość samą w sobie. Stoją puste, aby zwrócić uwagę na geometryczny kształt albo zastosowany kolor. W tej roli szczególnie sprawdzają się też szklane wazony – eleganckie i przezroczyste nie zawsze muszą być wypełnione wodą i kwiatami. Zwłaszcza w pomieszczeniach w stylu glamour, mogą po prostu stać jako autonomiczna ozdoba za szklaną witryną, na regale lub w łazience. Co jednak, jeśli chcemy mieć wazon, który wypełnimy roślinami lub innymi artykułami? Dzięki dużej dostępności rodzajów wazonów, to zadanie staje się prawdziwą gratką dla miłośników estetyki. Kombinacji jest mnóstwo, a poniżej przedstawiamy ich przykłady. 

Rodzaje wazonów – jakie wybrać i z czym je połączyć? 

Niezależnie od tego, czy bardziej interesują Cię kwiaty żywe czy sztuczne, warto poznać rodzaje wazonów i ich najbardziej tradycyjne przeznaczenie

 

  • Klasyczne wazony średniej wielkości na kwiaty cięte (pojedyncze lub bukiety) – warto zwrócić uwagę na wąską, górną część, która umożliwi kwiatom stanie prosto. Takie wazony mogą być zaokrąglone, kwadratowe, zwężane u góry lub odwrotnie – rozchylające się
  • Wysokie wazony z długą szyjką na gałązki świerku, bazie wielkanocne i trawy – nie musisz ustawiać ich na stole czy komodzie, możesz postawić je również na podłodze!
  • Wąskie wazony na pojedynczą łodygę z liśćmi popularnych roślin, takich jak np. monstera czy bambus. To trend pojawiający się we wnętrzach wraz ze zwróceniem większej świadomości na ekologię i prostotę. W tym przypadku znakomicie sprawdzają się szklane wazony, dzięki którym łodyga rośliny jest całkowicie widoczna. 
  • Szklane wazony Martini doskonałe na kwiaty, ale też słodycze, owoce czy pływające świeczki! Wazony Martini są szczególnie atrakcyjne na różnych uroczystościach – np. na weselu. Mogą stanowić stały element dekoracyjny w kawiarniach i restauracjach. 

Wazony na prezent – uniwersalne rozwiązanie

Różnorodne oferty wazonów przydadzą się też wtedy, kiedy będziesz szukać pomysłu na prezent. To ponadczasowy i piękny element ozdobny nadający się na różne okazje. Wiele osób nie zastanawia się na co dzień nad kupnem idealnego wazonu, stworzeniem kolekcji lub po prostu wprowadzaniu zmian do wnętrza. Jednak, kiedy otrzymają już piękny, np. szklany wazon, doceniają go i “łapią bakcyla”. Wykorzystywanie wazonów do zdobienia mieszkań, domów i lokali usługowych z pewnością będzie praktykowane również w następnych latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button